עונות הפריחה

אין כמו לטייל באזורים עמוסים בפריחות משגעות ובריחות טריים נהדרים של פרחים שונים. הארץ שלנו אמנם איננה גדולה מאד, אולם יש בה לא מעט סוגים של פרחים הצומחים בעונות שונות, והופכים את המרחב שבו הם נמצאים לצבעוני במיוחד. מי שמעוניין לראות אותם, יכול לצאת לטיולי פריחה, או לעקוב אחר דיווחי פריחה, ובהתאם לתכנן מסלול הליכה, החוצה מרבדים שלמים של פרחים.
מתי פורחים הפרחים בארץ
במסגרת לא מעט דיווחי פריחה ניתן לקבל מידע רלוונטי באשר לפריחות השונות ברחבי הארץ, בהתאם למועד המאפיין אותן. עונות הפריחה נחשבות לקבועות אמנם, באופן יחסי, אולם בשנים האחרונות הושפעו לא מעט משינויי אקלים דרסטיים המשפיעים על כדור הארץ כולו. ההתחממות הגלובאלית משפיעה ישירות על עונות הפריחה ולעיתים גורמת להקדמתן או לעיכובן. אולם, ניתן לראות כי ישנם כמה מאפיינים בולטים לעונות אלו, שעל פי הם ניתן גם לחזות את פריחתם של הפרחים הרבים בארץ. מי שמטייל באזורים שונים, יוכל לראות פריחה מוקדמת בדרך כלל באזור הדרום, הנחשב לחם יותר בהשוואה לאזור הצפון. בסוף חודשי החורף מתחילה פריחתם של פרחים רבים, וזאת בהשוואה למדינות אירופאיות קרות מאד, בהן בתקופה זו הטמפרטורות עשויות להיות נמוכות מאד. עונת הפריחה מסתיימת לרוב במהלך תקופת האביב, הנחשבת לקצרה מאד, עם הבשלתם של הפירות וסיומו של תהליך הפצת זרעי הפרח.
אולם, לצד כל זה, ישנם לא מעט סוגי פרחים שפריחתם חלה בעונות אחרות. צמחי המים פורחים בדרך כלל בעונת הקיץ, שכן טמפרטורת המים בסוף החורף עודנה נמוכה מאד ולא מאפשרת את פריחתם. גם צמחים הגדלים במקומות גבוהים מאד, כמו בהר החרמון, למשל, פורחים במועד מאוחר יותר, ופריחתם מופיעה בדרך כלל במהלך חודשי הקיץ. בתקופת החורף האזור שבו הם צומחים מכוסה בשלג ואיננו מאפשר להם להבשיל ולפרוח במלוא תפארתם. סוגי פרחים אחרים, הנחשבים לפרחים סתוויים יותר, המבשרים את בוא הסתיו, פורחים בעונה זו שכן מעדיפים דווקא את הטמפרטורות הקרירות יותר, ולא את אלו המאפיינות את האביב או את הקיץ. החצב הוא אחד מפרחי הסתיו המוכרים לו, שמייד עם פריחתו האוויר מתמלא ריחות טריים ומוכרים של חורף קרב לצד אווירה מיוחדת מאד.
פריחה לפי אזורים
בשל השוני בתנאי מזג האוויר באזורים בארץ, ניתן למצוא פריחות של פרחים בתקופות שונות לאורך השנה. גם סוגי הפרחים הנמצאים באותו האזור הם שונים, ובעיקר בשל השפעתם של תנאי השטח על הפרח עצמו. באזור הצפון אפשר למצוא לא מעט כלניות, נרקיסים וגם סחלבים ואירוסים מקסימים. פריחתם של פרחים אלה חלה בתקופות שונות לאורך השנה. מי שמגיע לצפון בתקופת הסתיו, בין החודשים אוקטובר לנובמבר, יגלה לא מעט חלמוניות וסתווניות. באזור המרכז, הנחשב לחמים יותר, אפשר למצוא מרבדים שלמים של פרחים בשיא פריחתם במהלך החודשים דצמבר וינואר. בתקופה זו ניתן לראות נרקיסים רבים וגם רקפות. בתקופת האביב, בחודשים פברואר ומרץ, אפשר למצוא במרכז פריחות רבות של אירוס הארגמן.
באזור הדרום, ובמהלך חודשי הסתיו, אפשר למצוא שפע של חבצלות נהדרות וגם חלמוניות. בחודשי החורף ישנם לא מעט דיווחי פריחה המדווחים על פריחתם המרהיבה של הנרקיסים. באביב, ובמיוחד לאחר חודשים גשומים במיוחד, אפשר למצוא בדרום שפע של כלניות אדומות, ובמהלך הקיץ גם אירוסים יפהפיים וחבצלות, אותן ניתן למצוא בסמוך לחוף ניצנים. עונות הפריחה באות לידי ביטוי באזורים רבים בארץ, החל מהצפון ועד הדרום והן הזדמנות לתכנן טיולים, המשלבים מפגש נדיר עם סוגי פרחים שונים.