הפרחים בארץ

ארצנו אמנם קטנטונת, ובעיקר בהשוואה למדינות אחרות בעולם. ובכל זאת, ולמרות שטחה הקטן, אפשר למצוא בה מגוון רחב מאד של פרחים. הפרחים בארץ מושפעים מתנאי השטח, מסוג האדמה, האקלים של ארצנו הנחשב ליבש יחסית, וגם מאלמנטים נוספים כמו המודעות לשמירה על הצומח וההגנה עליו.
על סוגי הפרחים בארץ
מי שמטייל ברחבי הארץ נתקל לא אחת במגוון הפרחים המשגע, שצומח כמעט בכל פינה. הפרחים בארץ מפוזרים באזורים שונים ומושפעים מהתנאים שבכל אזור. באופן כללי ניתן לחלק את הפרחים בארץ למספר סוגים עיקריים. כל סוג הוא כמעין "משפחה" בעלת מאפיינים משותפים וכן כזו הכוללת מספר תתי סוגים ומינים. הנה משפחות הפרחים שאפשר למצוא:
1.    משפחת הפרחים המורכבים – משפחה זו של פרחים כוללת 950 סוגים וגם עשרות אלפי מינים. היא נקראת כך על שום מורכבותה של תפרחתו של הפרח, היוצרת מראה עשיר יותר. פרח השייך למשפחה זו ייראה גדול יותר, בהשוואה לפרחים אחרים ולכן גם ימשוך לא מעט תשומת לב. הפרחים המוכרים לנו ממשפחה זו הן החמניות, החרציות ועוד.
2.    משפחת הפרחים הסחלביים – משפחת הסחלביים נחשבת גם היא למשפחה גדולה מאד, הכוללת 800 סוגים של פרחים וקרוב ל – 25,000 מינים שונים. הפרחים, השייכים למשפחה זו, הם יפי מראה ונחשבים ליוקרתיים במיוחד, בהשוואה לפרחים בני משפחות אחרות. מרבית הסחלביים בארץ הם פרחי בר, אולם ישנם גם לא מעט, הגדלים בחממות, לצרכי מכירה בארץ ובעולם כולו.
3.    משפחת הפרחים השושניים – גם כאן מדובר במשפחה הכוללת, במסגרתה, לא מעט סוגי פרחים, אולם בהשוואה למשפחת המורכבים או הסחלביים, היא קטנה יותר. למשפחה זו שייכים 200 סוגים של פרחים ו – 2,600 מינים שונים. מאפיינם העיקרי של פרחי המשפחה הזו הוא המבנה המיוחד שלהם: פרחים ממשפחת השושניים כוללים שישה עלי כותרת, שישה עלי קטיף וגם שישה אבקנים. לפרחים אלה ישנם בצלים ופקעות והמוכרים לנו, השייכים למשפחה זו, הם החצב הידוע, הצבעוני וגם השושן הצחור.
4.    משפחת הפרחים הורדיים – משפחה זו, הכוללת 120 סוגים של פרחים ולמעלה מ – 3,000 מינים, מאופיינת בפרחים רב שנתיים, שרובם גדל בחלק בחציו הצפוני של כדור הארץ. מלבד הפרחים, שייכים למשפחת הורדיים גם עצים שונים וגם שיחים. בארץ אפשר למצוא סוגים רבים מאד של ורדים, השייכים למשפחה זו (יותר מ – 200 סוגים שונים).
5.    משפחת האירוסים – משפחה זו כוללת 80 סוגי פרחים ו – 1,500 מינים שונים. הפרחים השייכים למשפחת האירוסים הם בעלי פקעות וכוללים בדרך כלל גם פרח קוצני. כל מטייל בארץ סביר שייתקל באירוס, ובעיקר מאחד מתוך 300 המינים השונים שלו, או בסייפן, השייך גם הוא למשפחה.
פרחים מוגנים בארץ
בשנות השישים המוקדמות נחקק בארץ "חוק ערכי טבע מוגנים" שנועד להגן ולשמור על פרחים מזנים שונים. החוק לווה בתשדירים רבים ובמערך הסברתי, לצורך השמירה עליו וההגנה על הצומח. לאורך השנים זנים רבים של פרחים הוכחדו, בין אם בשל תהליכים מסוימים בטבע ובין בשל קטיפתם על ידי מטיילים. תחת הגדרת הפרחים המוגנים אפשר למצוא פרחי בר הנחשבים לצמחים עילאיים, כלומר, הם בעלי זרעים או שרכים. במסגרת לא מעט טיולים בארץ נתקלים בפרחים רבים, שלא כולם, בהכרח טבעיים לאותו השטח. פרחים מוגנים יהיו אך ורק כאלה הצומחים באופן טבעי במקום, ולא כאלה שהובאו ממקומות אחרים בעולם. הפרחים המוכרים לנו, הנכללים בקטגוריות הפרחים המוגנים הם הכלניות, הרקפות, האירוסים, הנרקיסים, הסחלבים, הצבעוניים, החצבים ועוד. רשימה זו כוללת 264 מינים שונים של פרחים שאותם אסור לקטוף.