בעקבות הפרחים

האביב מביא איתו ריחות משגעים של פריחה. רגע לפני תחילתו של החורף, ממלאים פרחי הסתיו שטחים נרחבים ברחבי הארץ ומבשרים לנו על תחילתה של עונה, שקצרה אמנם, אך שופעת ביופי בלתי רגיל. טיולי פריחה, שהיו מאז ומתמיד נפוצים מאד בארץ, עוקבים אחר פריחתם של פרחים רבים באזורים שונים ומאפשרים מפגש, שלעיתים גם נדיר מאד, עם מינים שונים של צמחים. אפשר למצוא לא מעט טיולים בטבע, המשלבים גם מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות ומאורגנים על ידי חברות המתמחות בכך. לעומתם ישנם רבים הכוללים מטיילים עצמאיים, המעוניינים לגלות את הפריחה החדשה ולהגיע גם אל אזורים שמעולם לא ביקרו בהם קודם לכן.
טיולי פריחה באזור הצפון
מי שמעוניין לצאת לטיולים בעקבות פרחים, יוכל למצוא מגוון רחב של אתרים באזור הצפון, המציעים יופי בלתי רגיל, ובעיקר פריחה שקשה להתעלם ממנה. טיולי הפריחה שבצפון נחלקים לארבע עונות:
•    בעונת הסתיו – אפשר לצאת אל מגוון של טיולים בטבע, המתמקדים בפריחתם של פרחים סתוויים משגעים כמו החלמוניות, הסתווניות, הנרקיסים והרקפות. בפסגתו של הר מרון, הממוקם במרחק לא רב מהר כנען שעליו שוכנת העיר צפת, אפשר למצוא בעונת הסתיו שפע של חלמוניות וסתווניות מקסימות. גם בנחל מחניים שבצפון אפשר לראות אותן וגם בשמורת רכס השונית הן פורחות להן בשיא תפארתן. ברכס הכורכר של נחל התנינים אפשר למצוא בתקופת הסתיו מבחר בלתי רגיל של נרקיסים, כרכומים וכמובן סתווניות.
•    בעונת החורף – החורף הוא הזדמנות לצאת אל טיולי פריחה בצפון ולפגוש מקרוב מבחר של רקפות בצבעים שונים. בין החודשים דצמבר לינואר אפשר למצוא באזור מגדל העמק, בתוך חורשת אורנים יפהפייה, מבחר אדיר של רקפות. גם בשמורת ניתן לצפות בפריחה משגעת, אך הפעם, בפריחה של נרקיסים. מי שמטייל באזור הכנרת בחורף, יגלה באזור מצוק הארבל, את פרחי היקינטון פורחים להם ומפזרים באזור כולו צבעים משגעים שהופכים את המקום לצבעוני במיוחד.
•    בעונת האביב – בחודשים פברואר ומרץ הצפון מתמלא בפריחות משגעים של המוני פרחים, העולים להם על פני השטח עם התחממותן של הטמפרטורות. באזור מגידו אפשר למצוא כלניות מקסימות ובשמורת נחל תבור ישנם תורמוסים רבים וצבעוניים. טיולי פריחה רבים עוצרים בגלבוע לתצפית מרהיבה על אירוס הגלבוע, הממלא את ההר ביופיו.
•    רגע לפני הקיץ – בסוף האביב ורגע לפני הקיץ אפשר למצוא פריחה משגעת בנחל מירון ובאזור נחל כזיב. במקומות אלה ניתן למצוא שושן צחור ופרחים צהבהבים מקסימים.
•    בעונת הקיץ – למרות החום והטמפרטורות הגבוהות, גם בקיץ ישנן פריחות משגעות ולא מעט טיולים בעקבות פרחים. בשמורת החצבני אפשר למצוא את צמחי המים, כמו השנית הגדולה, ובגן הלאומי תל יודפת אפשר לראות מבחר של חצבים, הפורחים להם במהלך חודש ספטמבר.
טיולי פריחה באזור המרכז
טיולי פריחה רבים עוצרים גם באזור המרכז כדי לפגוש את הפרחים המשגעים האופייניים לאזור זה, פרחים הפורחים להם בכמה עונות ומרמזים על בואה של עונה חדשה. גם באזור זה אפשר למצוא ארבע עונות פריחה:
•    בעונת הסתיו – במהלך החודשים אוקטובר ונובמבר אפשר למצוא בפארק שוהם מגוון נהדר של רקפות, נרקיסים וגם סתווניות. בתקופה זו הטמפרטורות יורדות במעט והפריחה המשגעת שממלאת את האזור כולו מבשרת לנו את בואו של הסתיו, שבסיומו יביא איתו גשמים ותחושה של חורף אמיתי. גם באזור נחל שורק אפשר למצוא פריחה מקסימה של פרחי סתיו, כמו חלמוניות.
•    בעונת החורף – מי שמחפש מסלולי הליכה באזור זה, יגלה שרבים מהם משלבים גם תצפית על פריחה חדשה של מגוון פרחים, המאפיינים את אזור המרכז. טיולי פריחה בעונת הסתיו מפגישים את המטיילים באזור זה עם נרקיסים משגעים, שכמותם אפשר לראות לא מעט באזור גלילות. גם ביער חורשים אפשר למצוא נרקיסים רבים ורקפות. מי שיוצא לטייל בסתיו באזור כוכב יאיר יבחין ודאי בשפע הכלניות, הנרקיסים וגם הרקפות.
•    בעונת האביב – בחודשים פברואר ומרץ, הנחשבים לעונת האביב המוקדמת, ישנה פריחה רבה מאד באזור המרכז וזוהי הזדמנות נפלאה לצאת אל אחד מתוך שפע מסלולי הליכה באזור זה. באזור בני ציון ובשביל המעגלי, שסובב את פארק יקום, אפשר למצוא מגוון של פרחים אביביים. בשמורת האירוסים שבנתניה תקופת האביב המוקדמת מפגישה את המטיילים עם אירוס הארגמן שמציף את האזור כולו בצבעים מרהיבים. ביער של ראש העין אפשר לראות רקפות וצבעוניים ולשלב גם פיקניק בחיק הטבע וטיול רגלי קצר.
•    רגע לפני הקיץ – בחודשים אפריל ומאי, רגע לפני הגעתו של הקיץ, אפשר למצוא באזור חוף השרון מרבדים שלמים של חרציות וצמחים האופייניים לאזור החוף, כמו העדעד הכחול. בתקופה זו מתמלאים הרי ירושלים גם הם בפריחה משגעת של פרחי אביב שונים ומומלץ לתכנן טיול בעקבות פרחים לאזור זה.
•    בעונת הקיץ – אזור המרכז מציע מגוון נהדר של פרחים במהלך חודשי הקיץ, בין החודשים יוני לספטמבר. בתקופה זו באזור גבעת נפוליאון ישנם שפע של חצבים מקסימים ובגן הלאומי של חוף פלמחים אפשר למצוא חבצלות פורחות, לצד העתיקות המרהיבות של הגן הלאומי.
טיולי פריחה באזור הדרום
אזור הדרום מציע לא מעט פרחים משגעים, הנוטים לפרוח בהמוניהם רגע לאחר עונת החורף, המביאה איתה גשמים רבים לאזור זה. מי שיוצא לטייל באזור הדרום יוכל למצוא פרחים שונים בתקופות שונות:
•    בעונת הסתיו – בחודשים אוקטובר ונובמבר, הנחשבים לתקופת פריחה קצרה יחסית, אפשר למצוא באזור הדרום מבחר של פריחות משגעות. בגן הלאומי ממשית אפשר למצוא את החבצלות ובנחל שועלים, הממוקם לא רחוק מירוחם, אפשר ליהנות מפריחת חלמוניות בלתי רגילה.
•    בעונת החורף – בתקופה זו אזור העיר דימונה מתמלא בשפע של נרקיסים. פריחתם מתמקדת בעיקר באזור המצוקים והמפלים שבאזור ומציעה צבעים מרהיבים. לא רחוק משם, בנחל אשלון, אפשר למצוא נרקיסים נוספים וכמובן גם מסלול טיול נהדר. חובבי ההליכה, יוכלו למצוא במסלול הטיול שלאורך נחל חצץ ונחל דרוך פריחת נרקיסים נהדרת לצד נופי טבע מרהיבים.
•    בעונת האביב – מי שרוצה לראות פריחה של כלניות, ימצא כזו לא רחוק מקיבוץ בארי ובדרך לבאר שבע.
•    רגע לפני הקיץ – בחודשים מרץ ואפריל, רגע לפני שהטמפרטורות עולות, אפשר לצאת לטיולי פריחה בדרך הבשור ובשדה צין. בשמורת האירוס של ירוחם אפשר למצוא בתקופה זו אירוסים ופרחים נוספים.
•    בעונת הקיץ – הן בחוף ניצנים שבדרום והן בחוף זיקים ישנה פריחת חבצלות נהדרת, המשתלבת באופן מושלם עם צבעי הים המשגעים וצבעו של החול.
ניתן לראות כי ארצנו מלאה בפריחות נהדרות בכל אזור כמעט ובכל עונה. אפשר לצאת אל מסלולי הליכה המשלבים תצפית על הפריחות המשגעות ומשלבות גם טיולים וביקור באתרים שונים. ישנן עונות פריחה המציעות צבעוניות רבה מאד ואחרות מציעות פרחים נדירים ומיוחדים ביופיים ובריחותיהם.